Boğaz Ağrısına, Acımasına, Yutkunamamaya Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısının, acımasının en belirgin özelliği yutkunamamaktır. Konuşmakta zorluk çekeriz, yanma hissi yaşanabilir, bunun altında yatan neden ise iltihap sebepli şişliktir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelenleri Sizler için Sıraladık!

Kış aylarının en sevmediğimiz yanlarından biri de hastalıklardır. Canımızın istediğini yiyip içemeyiz, çok konuşsak boğazdaki tahriş artar.

 • Boğaz acımasına iyi gelen ilk şey kendimizi yormamak ve ılık sıvı tüketimini ihmal etmemektir.
 • Birer tutam karbonat-tuz karışımını suda çözün ve gargara yapın, mikropların yok olmasına yardımcı olur.
 • Boğaz ağrısının ilerlememesi için tütün ürünleri içilen yerlerde bulunmayın.
 • Boğaz acıması ile beraber yüksek ateş varsa öncelikle bir hekime görünün, 20 yaşından büyükseniz aspirin de kullanılabilir.
 • Çocuklar hariç pastil de bir diğer alternatiftir.
 • Kuru ortamlar boğazdaki acıyı artırır ve kuru öksürüğe neden olur, odayı mutlaka nemlendirin.

Boğaz Acımasına Evde İyi Gelen Bitkisel Tarifler

Günümüzde artık her şeye ilaç kullanmak istemiyoruz. Bu yüzden evde uygulanabilecek bitkisel-doğal tedavi yöntemlerine başvuruyoruz. Boğaz ağrısına iyi gelen tarifler de size yardımcı olacaktır.

 1. En basiti su ve tuz karışımıdır, dilerseniz karbonat da ilave edebilirsiniz. 1 bardak için 2 çay kaşığı atarsanız gün içinde 2 defa gargara yapabilirsiniz ve boğazdaki mikropları öldürür.
 2. Boğazınızdaki acıma için antibiyotik kullanmak istemiyorsanız doğal olanını seçin. Herkesin evinde bulunan birkaç diş sarımsağı çiğneyip yerseniz yutkunamıyorum şikayetinizden kurtulabilirsiniz.
 3. Eğer Nar bulma imkanınız varsa çok şanslınız. Kabuklarını mikserden ya da rendeden geçirin. Standart çay gibi demleyip afiyetle için.
 4. Bakteriyel kaynaklı boğaz iltihaplanması için elma sirkesi mucizesi birebirdir. 200 ml. Standart bardağa 2 tatlı kaşığı sirke atın. Bakterileri öldürmek için birebirdir. Eğer tadından dolayı içemezseniz bal ilavesi yapabilirsiniz.
 5. Boğazdaki enfeksiyondan kaynaklı ağrılar için Hindistan cevizi yağı birebirdir. Evde çok sık bulunan bir şey olmasa da aktarda kolayca bulabilirsiniz. Sıcak olarak tükettiğiniz sıvılar içerisine azar azar katabilirsiniz. Günde 4 tatlı kaşığını geçmeyin.
 6. Bakteriler için alternatif bir gargara tarifimiz var. Hardal tohumunu pek duymamış olabilirsiniz. 2 tatlı kaşığı doğal bal, bir miktar yeni sıkılmış limonun suyu ve bir tutam tuz içerisine ufalanmış hardal tohumunu karıştırıp gargara yapın. Bunu sona bıraktık, diğerleri evde bulabileceğiniz kolay tariflerdir.

Boğazdaki Balgamı İltihabı Söktüren Tarif

 • Bir cezve içerisine suyu ekleyin,
 • 2 Tatlı kaşığı yeni sıkılmış limon suyu,
 • 2 çay kaşığı karabiber,
 • 1 tutam tuz,
 • Hepsini ekledikten sonra suyun kaynamasını bekleyin ve altını kapatın.
 • Ilıdıktan sonra tüketirseniz boğazınızdaki acımaya neden olan balgam sökülecektir.

Zencefilli Limon Çayı ile Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz ağrısını geçiren diğer bir tarifimiz son zamanların favorisi zencefille olacak.

 • Önceden kaynattığınız su içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil ilave edin,
 • Hazır toz zencefil ya da tazesinin rendelenmişi olabilir,
 • Demlenmesi için üstünü kapatıp birkaç dakika bekleyin,
 • Su içilebilecek kıvama geldiğinde acısını alması için bal ekleyip tüketin.

Boğaz Enfeksiyonunu Geçirmek için Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü herkesin kullanabileceği bir tarif değil. Tansiyonu artırması vücuttaki potasyumu azaltmasından mütevellit dikkatli olmak gerekir.

Normal çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz. Abartmamaya özen gösterin. İyice soğuduktan sonra yemeklerin ardından gargara ile de boğaz enfeksiyonunu giderir.

Boğaz Acımasını ve Öksürüğü Kesmek için Ada Çayı

Boğazınız acıyor, yutkunamıyor ve ayrıca öksürüyorsanız uzun zamandır bilinen ada çayı size yardımcı olacaktır. Enfeksiyonu gidermesinin yanı sıra boğazı yumuşatır öksürüğü de keser. Limon ve bal takviyesi ile bağışıklık sisteminiz de güçlenir.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Tarifler

Boğaz, bademcik diğer adı ile tonsilit şişliğine yutkunamamanın ana sebebidir. Evde uygulayacağınız basit tarifler ile şişmesini engelleyebilirsiniz.

Tuzlu su ile gargara, ballı ya da limonlu ılık su, tarçın çayı, düzenli sarımsak tüketimi, çemen otu tohumu ile boğaz şişmesi geçer.

Kaynak

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir