Elmanın 1001 Faydaları Zararları (Şeker Hastaları Dikkat)

Elmanın faydaları o kadar çok ki inanın saymakla bitiremeyeceğiz. Üretimi çok fazla ve ucuz olmasına rağmen faydaları ile herkesin gönlünde taht kurmayı başarmış bir meyvedir. Çeşitli boyutlarda olması sizi yanıltmasın, bazıları çok iri, bazıları ise ceviz gibi olabiliyor. Çin elması tabirini de sıkça duymuşsunuzdur, ne kadar küçük olabileceğinin kanıtıdır.

İlk olarak uzun makale okumayı sevmeyenler için kısa kısa notlar ile elmanın ne gibi faydaları olduğuna değineceğim. İlerleyen bölümlerde; hangi hastalıklara karşı koruduğunu, kalorisini, hangi tür elmanın neye iyi geldiğini aktaracağım.

25 Maddede Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

 • Günlük enerji ihtiyacının bir kısmını içerdiği şeker ile karşılar, yağsız olduğu için kilo yapmaz.
 • Her gün düzenli olarak tüketilen 1 elma birçok hastalığa karşı korur, lakin şeker içerdiği için fazlası zararlı olabilir.
 • Kilo vermek isteyenlerin açlık anında ara öğünde yemeleri ile diyetin en büyük yardımcısıdır.
 • Tıp dünyasının uzun yıllardır çare bulamadığı kanseri önlemede elmanın yararları araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
 • Sürekli hazır yemekten dolayı kabız mısınız? İşte elma kabızlığı önler.
 • Elmanın bilinen en önemli faydası kötü çocuk LDL kolesterolünü düşürür, iyi çocuk HDL’yi de yükseltir.
 • Kışın sürekli hasta mı oluyorsunuz? Elma yiyin, C vitamini depolayın, kışın herkes hastayken siz turp gibi olun. Halsizliğe iyi gelen yiyecekler makalemize göz atabilirsiniz.
 • Şehir hayatından dolayı düzgün nefes alamıyorsanız nefes açmaya elma iyi gelir.
 • Gastrit rahatsızlığınız mı var? Günde tüketeceğiniz 1 elma o kötü mide yanmasına da iyi gelir.
 • Diş sağlığı testlerinde genelde elma yemenizi söylerler. Diş etiniz sağlamlaştırır ve kalıcı beyazlık sağlar.
 • Uyku problemi çekiyorsanız geceleri 1 tane yiyin ve mışıl mışıl uyuyun.
 • Yeşil elmanın faydaları ise midesinde sürekli bulantı sorunu yaşayanlar için bitkisel bir tedavi yöntemidir.
 • 150 gram bir elmada ortalama 80 kalori olduğu için obeziteyi de önler.
 • Enerji vermedeki faydasının yanı sıra kalp damar sağlığını da korur.
 • Günümüzde birçok çocuk astım tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer bu makaleyi okuyan hamile bayanlar varsa günde 1-2 elma yesin ve çocuğunu astım riskinden korusun.
 • Ailenizde genetik kalp hastalıkları riski var mı? Elmanın faydaları sayesinde artık kalp krizi riskiniz yüzde 25 daha az olacak.
 • Eskiden tıp çok gelişmemişti. Yüksek ateş için bitkisel tedaviler deneniyordu. İşte elmanın ateşi düşürme gibi bir faydası daha ile karşılaştık.
 • Tansiyonunuz sürekli yükseliyor mu? Düzenli şekilde bu meyveyi yiyin ve artık yüksek tansiyondan korkmayın.
 • Hastalıklara yakalanmamızın, erken yaşlanmamızın nedeni hücre ölümleridir. Elmanın bir diğer faydası da hücreleri öldüren maddeleri yok etmesidir.
 • Egzersiz öncesi yapay enerji içeceklerini bir kenara atın. İhtiyacınız olan enerji ve suyu elma sağlayacaktır.
 • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 2-3 tane yenilen elma 60 gün sonunda kötü çocuk LDL kolesterolünün 10’da 1 oranında düşmesine fayda sağlıyor.
 • Yaşlandım artık romatizmalarım ağrıyor diyorsanız bu sihirli meyveyi tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Kızlar, cildinizin parlamasını istemez misiniz? Elma cildi parlatır, gençleştirir, güzelliğinize güzellik katar.
 • Başınız mı ağrıyor? Grip mi oldunuz? Artık ilaçları bir kenara bırakın ve her gün bu mucizevi meyveyi tüketin.
 • Vitamini kabuğundadır derken şaka yapmıyorlardı. Güzelce yıkadıktan sonra soymadan tüketilen elma beyin hastalıklarına da iyi gelir.

Ahmet Maranki Elmanın Faydaları için Ne Diyor?

elmanin faydalari ahmet maranki

Elmanın içerdiği vitamin, mineral, pektin ile birlikte sayısızca fayda sağladığı biliniyor. 150-200 gram ağırlığındaki bir elmada bulunan 4 gram lif, hücrelerin canlanmasını sağlıyor ki bu da insan vücudunun tamamen yenilenmesini sağlıyor.

Ağız ve diş sağlığı için elma fayda sağlar mı? Tabi ki iyi gelir. Meyveyi ısırma esnasında ağız daha fazla tükürük salgılar. Bu durumda çürümeye neden olan bakteriler ölür. Diş çürümesini önler, dişlerin beyazlamasına katkı sağlar, aynı zamanda ağız kokusunu önler.

Elmanın faydaları arasında Alzheimer hastalığına iyi gelir mi? Alzheimer, ihtiyarlık sorunu da diyebiliriz. Hayatınızın boyunca edindiğiniz bütün bilgiler bir anda silinir. Eşinizi, ailenizi, çocuklarınızı ve en sevdiklerinizi tanıyamayacak hale gelirsiniz. Protein vücutta gereğinden fazla birikirse Alzheimer’a neden olur. Düzenli tüketilen elmanın bu hafıza kaybını önlediği bilinmektedir.

Parkinson’a yakalanmamak için elmanın faydaları var mıdır? Kesinlikle evet. Parkinson hastalığı dedik aklınıza hemen titreme geldi. Aynen öyle, beyindeki sinirler işlevini yerine getiremediği zaman eller kontrol edilemiyor ve titreme başlıyor. İşin garibi ise gece uyurken bu sorun yaşanmıyor, sadece gün içerisindeki aktiviteler esasında oluyor.

Bir bardak çayı içemiyorsunuz, çorbayı keyifle tüketemiyorsunuz, hiçbir iş yapamaz hale geliyorsunuz. Yaşlı kişilerden ziyade yetişkinlerde daha sık görülüyor. Lif oranı yüksek meyve, sebze tüketerek bu hastalık bitkisel yollar ile tedavi edilebilir.

Elma Kansere iyi gelir mi?

Yıllardır kanser ile mücadele ediliyor lakin henüz bir netince alınamadı. Elmanın faydaları arasında; Pankreas dahil olmak üzere, karaciğer, kolon ve bayanlardaki meme tümörünü % 20-25 oranında önlediği tespit edilmiştir. Zararları hücreleri yok etmesi ve lif içermesi kanser ile mücadeledeki silahlarıdır. Kansere iyi gelen sebze Brokolinin Faydaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şeker içeren bir meyve diyabet hastalığına zarar verir mi? Vücudun gerekli insülini üretememesi şeker hastalığına neden olur. Elma şeker içerse de yüksek lifli oluşu şeker hastalığının ortaya çıkmasını önler. Eğer diyabet hastası olduysanız fazla olmamak kaydı ile Doktorunuzun önerdiği kadar tüketmeniz gerekir.

LDL ve HDL için elmanın faydası var mı? Düzenli beslenme konusunda henüz yeterince bilgi sahibi değiliz. Hangi meyvede ne vitamin var, neye iyi gelir, bilmeden tüketiyoruz. LDL kötü kolesterolü düşürmek için lifli meyve, sebze, yiyecek tüketmek gerekir. Elma da bu ihtiyacınızı yeterince karşılayarak LDL ve HDL oranlarınızı düzenleyerek sağlıklı yaşama fayda sağlayacaktır.

Vücut direncine elmanın faydaları var mıdır? Evet. Antioksidan içeren gıdalar vücuttaki mikropların oluşumunu önler, onlarla mücadele eder ve vücut direncini artırmada ciddi yarar sağlar.

Diyet yaparken elma tüketmek faydalı mıdır? Elmanın 150-200 gram civarında olanları 80-110 kalori civarıdır. Ara öğünlerde 300-400 kalorilik abur cuburlar yerine meyve tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Diyette ara öğünlerde birer adet olarak tüketmeniz yeterlidir.

Katarak oluşumunu önlemek için elma yararlı mıdır? Kataraktın bilinen herhangi bir tedavisi yoktur. Cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Ancak elma gibi faydalı meyveler kataraktın oluşmasını % 10-15 aralığında önleyebilmektedir.

Safra kesesi taşlarına bu meyve nasıl fayda sağlar?  Safra kesesinde taş oluşmasının nedeni aslında yağlı yiyeceklerin çok tüketilmesinden ve aşırı kilodan kaynaklanır. Yağlı gıdalar size kilo aldırmak ile kalmaz, üstüne LDL seviyesini yükseltir, HDL seviyesini düşürür kolesterole zemin hazırlar. Lif içeren meyveler yağ oranını azaltarak kilo vermenizi sağlar, kolesterolü dengeler ve safra kesesindeki taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Elamın yararları arasında Cildi güzelleştirmek var mı? Evet cilde iyi gelir. Zaten Yeşilçam filmlerini seviyorsanız Gülşen Bubikoğlu’nun bir filminde sürekli elma yediğini görmüşsünüzdür. Cildinin güzelleşmesi için yediğini söylerdi. Hücreleri yeniliyor olması cilde parlaklık katarak genç görünmenizde önemli fayda sağlar.

Elmanın başka ne faydaları var? Kanserli hücreler vücutta yer edindi mi her yeri gezer, sizi yavaş yavaş yer bitirir. Bu hücrelerin oluşumunu önlemede elma faydalıdır. Toksinleri vücuttan attığı için karaciğeri de temizleyerek daha sağlıklı bir birey olmanıza katkı sağlar.

Yeşil Elmanın Yararları Nelerdir?

yeşil elmanın faydaları

Yarım elma gönül alma demişler. Tatlımsı bir tat istemeyenler yeşil elmanın faydalarından da nasiplenebilirler. Et sevmeyenler proteinini bu meyveden karşılayabilirler.

 • Yeşil elma Kilo vermeye yardımcıdır, metabolizmanız hızlanır, düzenli tuvalete çıkarak şişkinlik sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
 • Demir-çinko eksikliğinden dolayı çok mu sinirlisiniz? Her gün stres sizi çok mu bunalttı? Bol mineralli yeşil elma ile mineral eksiklerinizi kapatın ve sinirli biri olmaktan kurtulun.
 • Meyve yemeyi sevmeyenlerde cilt kanseri riski diğer bireylere oranla daha yüksek olabiliyor. C vitamini kapın, yeşil elmanın faydaları ile cilt kanserinden korunun.
 • Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Astım, bronşit gibi hastalıklarınız mı var? Yeşil elmanın faydaları arasında rahat bir nefes almak da var.
 • Saçlarım çok dökülüyor, üstüne bir de kepek oluşuyor diyorsanız, günde 1-2 adet ekşimsi yeşil elma yiyin.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları

Son dönemlerde elma sirkesinin faydaları hakkında yoğun araştırmalar yapılıyor. Bu yazımızda kısaca bahsedeceğim, elma sirkesi için özel olarak uzun ve bilgi içeren bir yazı hazırlayacağım.

 • Yapay enerji içeceklerini bir kenara atın ve artık yemeklerinizde elma sirkesine bir yer açın. Tabi yararları sadece enerji için değil, daha birçok şeyden koruyor.
 • Cildiniz yağlıysa sürek sivilce sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Cildi bitkisel yollar ile temizleyen elma sirkesini bir pamuk yardımı ile yüzünüze, boynunuza sürerek aknelerden kurtulabilirsiniz.
 • Elma sirkesinin diğer faydası ise saçları güçlendirmesidir. 1 su bardağının içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi dökün, içerisini soğuk su ile doldurun. Saç diplerinizi sirkeli su ile yıkayın. Saçlarınız parlayacak ve dökülmeler azalacaktır.
 • Elma sirkesini ağzınızda gezdirin ve tükürün. Özellikle diş bölgesinde sirke biraz gezinsin. Diş eti kanalarını önlemeye yardımcı olur ve dişleri kuvvetlendirir.
 • Beyaz tenliyseniz ve yaz aylarında tatillerde cildinizdeki yanıklar size çok acı veriyorsa 12-13 dakika elma sirkesini yanık yerlerde tutun. Yanma acısı geçer, cildinizi de güzelleştirir.
 • Günde 12 saatten fazla aynı ayakkabıları giymek veya ellerinizi aktif olarak kullanmak sizi yoruyorsa elma sirkesi ile ağrıyan yerlerinize masaj yapın.
 • Kilo aldım eyvah! Diyenlerdenseniz, 1 tatlı kaşığı elma sirkesini suyunuzun içine katın. Yemeklerden 20-30 dakika önce için. Diyetinize fayda sağlayacaktır.
 • Elma sirkesinin faydalarını detaylı şekil okumak için tıklayınız.

Elmanın Zararları Nelerdir?

elmanın zararları

Elmanın zararları aslında çok ciddi değildir. Sadece kronik hastalıkları olan, şeker hastalığı gibi onlara büyük zarara neden olabilir. Diğer türlü sadece geçici rahatsızlıklara yol açar.

 • Elma yararlı diye tüketmeyi abartanlarda karnım şişti gibi şikayetler gelmiştir.
 • Sindirim sistemine yararlı olduğunu söylediğim elma yine çok tüketilirse ishale neden olur. İshale Ne İyi Gelir yazımızdan bitkisel tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.
 • Elma şeker içerdiği için diyabet hastalarının Doktorlarının tavsiye ettiği oran tüketmesi gerekir. Şekerin fazla yükselmesine neden olacağı için yüksek risk içerir.
 • Cildi iyi gelen meyvemizi kullandıktan sonra direk güneşe çıkmak hassas ciltlere zarar verebilir.

Armudun faydaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

UYARI: Elmanın faydaları ve zararları ile ilgili her yerde gördüğünüz yazıya inanmayın. Örneğin: Birçok kişi elma çekirdeği yararlı derken önemli bir kesim zararlı olduğunu belirtiyor. Hatta elma çekirdeği tüketen birçok kişinin zehirlendiğini söylüyorlar. Doktorunuza danışmadan elma çekirdeği tüketmeyin.

15 Health Benefits of Eating Apples

Elmanın Faydaları – Milliyet

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir