Hurmanın Kalorisi, Besin Değerleri ve Faydaları

Hurma Kalorisi, Besin Değerleri

Makalemizde: Hurmanın kalorisi, besin değerleri, cennet hurmasının faydaları, gebelikte hurma yemenin yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Hurma dendiği zaman akıllara iki şey gelir; Ramazan ayı gelmiştir ya da yakınlardan biri Hacca gitmiştir. Aslında Araplar yarımadasında hurma şifa niteliğindedir. Sofralarından eksik etmezler. Çayın yanında, yemeklerde hatta çoğu hastalığın tedavisinde kullanırlar.

Son zamanlarda bizim içinde önemi artmaya başlamıştır. Birçok çeşidi bulunur. İnsanlar genel olarak iri olanların tadını daha çok severler. Hem yumuşacıktır hem de çok lezzetli.

Doyurucu özelliğini bahsetmeden edemeyeceğim. Eski insanlar sadece hurmayla bile oruç tutarlarmış. Besin değeri oldukça yüksek ve vitamin deposudur.

Görünüşü de hafif buruşmuş olması nedeniyle çocuklar pek sevmez. Tadına bakınca bir tanesiyle yetinmezler.

Hurma insanlar arasında hayat ağacı olarak da bilinir. Yaprağı, çekirdeği her biri ayrı önemlidir. Şimdi hurmada bulunan vitamin ve minerallere bakalım.

Hurmanda Bulunan Vitaminler Nelerdir?

 • B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan hurma; B1,B2,B3 ve B6 vitamini içerir.
 • Organlarımızın düzenli çalışmasını düzenleyen A vitamini bulunur.
 • K vitamini bakımından oldukça zengindir.

Hurmadaki Vitaminlerin Listesi

Hurmanın İçerdiği Vitamin ve Mineraller

 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Bakır
 • Magnezyum
 • Manganez
 • Fosfor
 • Çinko
 • Folik asit
 • Ayıca beta karoten bakımından zengin ve lutein ve zeaksantin içerir.

Hurmanın İnsan Sağlığına Yararları

Hurmanın Sağlığa Faydası

Hurma Anemiye iyi gelir mi?

Kan yapmaya yardımcı olur. Dolayısıyla kansızlığa karşı savaşır. Demir elementi bakımından oldukça zengin olan hurma hemoglobinin üretilmesine yardım eder ve kandaki alyuvar hücrelerin sayısını düzenler. Her gün 10-15 adet hurma yiyen bir insan günlük demir ihtiyacını karşılar.

Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Kemik erimesini önler mi?

Kalsiyum ve fosfor birlikte kemik gelişimde önemli rol oynar. Kemiklerin zayıflamasını engeller. Düzenli olarak hurma tükettiğimiz de kemik erimesinin önüne geçmiş olursunuz.

Hurmanın Gözlere Faydası Var mı?

Hurmanın içerdiği A vitamini sayesinde gece körlüğünü engellediği ve görmenin daha iyi olmasını sağlar. Gözlerin daha parlak olmasını sağlar. Hatta eskiden pilotlara hurma yedirilirmiş. Gece görüşleri daha net olsun diye. Gözlere faydası eskiden beri bilinir.

Hurmanın faydaları içerisinde Kanserlerden koruması var mıdır?

Arap ülkelerine bakıldığında kanser oranı oldukça düşüktür.  Arapların çok fazla hurma tükettiğini bilmeyen yoktur. İçerdiği yüksek lifler sayesinde; kolon, rahim ve göğüs kanserlerinden korur. Düzenli hurma tüketen insanlarda kansere yakalanma oranı diğer insanlara göre daha düşüktür.

Hurma Karaciğeri temizlemede Yararlı mıdır?

B1 ve B2 vitamini karaciğerin güçlenmesini ve işlevlerini düzenler. Çam fıstığıyla yenildiğinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Stres ve depresyonu düzenler

Çağımızın hastalıkları stres ve depresyona bağlıdır. Hurma da bulunan B6 vitamini sinirleri güçlendirir. Sinir vitamini olarak da anılır B6 vitamini. Stres ve depresyona meyilli olan insanlara günde 6 adet hurma yenmesi önerilir.

Hurma sindirim sistemine iyi gelir mi?

Lifli besinlerin sindirim sistemine iyi geldiği uzmanlar tarafından ortaya koyulmuştur. Hurmanın içerdiği yüksek lif ve şeker sayesinde kabızlığa iyi gelerek sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda hurma da bulunan melatonin sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırdığı görülmüştür.

Hurmanın en işinize yarayacak faydası ise kabızlığı önlemesidir, basit bir tarif ile siz de sindirim sorununuza çare bulabilirsiniz.

Kabızlığı Geçirmek İçin Hurma Tarifi

Hurma Sindirime iyi Gelir mi

 • 1 bardak içme suyu
 • 2-3 adet hurma

Geceden 1 bardak suyun içerisine hurmaları koyup sabaha kadar bekletin. Uyandığınızda hiçbir şey yemeden hurmaları yiyin ve üstüne suyu için. Laksatif etkisini hemen gösterecektir.

İsterseniz içerisine zeytinyağı ve keten tohumu gibi bağırsak hareketlerin hızlandırıcı maddelerden de ilave edebilirsiniz. Önemli olan aç karnına yapmak.

Tam aksi ishal sorunu yaşıyorsanız: İshale iyi gelen yiyecekler makalemizi okuyabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı engeller

A vitamini tüketildiğinde bağırsaklarda b-karoten dönüşür. Bu maddeyi tüketen insanlarda hafıza kaybının daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Her gün hurma yiyerek unutkanlığı engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda beyinde hasar görmüş yerlerin onarılmasında da önemli rol oynar.

Diyabet ve yüksek tansiyona iyi gelir.

Arap yarımadasında diyabet ve tansiyon hastalarına ilaç yerine hurma önerilirmiş. Bilinçsizce yapılan bu uygulamanın doğrulu kanıtlandı. Şeker oranın yüksek olması nedeniyle çok aşırıya kaçılmamalıdır.

Vücudumuzdaki şeker oranını düzenler

İçerisinde bulunan şeker türü kısa süre içinde sindirilir ve vücutta dağılmaya başlar. Bu şeker sayesinde dinginlik, ısı ve enerji gereksinimini büyük ölçüde karşılar. Şeker diyorum ama bu sandığınız gibi glikoz olmadığı için vücuda zararı değil faydası var.

Şekerin bir anda yükselmesini engeller ve kandaki değerini düzenler. Şekerimizin düşüp, yükselmesi birçok organımıza ciddi hasarlar verir. Bu yüzden şeker oranı oldukça önemlidir.

Çocuğun büyümesine yardımcı olur

Hurmanın antiseptik özelliği sayesinde yaraların iyileşme süresini kısaltır. Potasyum deposu olması sayesinde çocukların gelişiminde önemli rol oynar. Yeni doğan bebeğe doğdun da k vitamini veririz bu yüzden yeni doğan bebeğe korkmadan verebilirsiniz.

Uzmanlar 3 aylık bebeğe hurmayı ezerek vermenin bir sakıncası olmadığını söyler. Hatta aksine gelişimine büyük katkı sağlar.

Hurmanın Cilde Faydaları Var mı?

Hurmanin Cilde Yararı

Hurma yiyerek cilt sağlımızı katkı sağlarken suyu ile temizlenen cildin daha parlak ve genç kaldığı ortaya çıkmıştır. Cildinizin üzerinde tahriş veya doğum lekelerinin üzerine sürerek kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yaşlanmayı geciktirir.

Basuru engeller

Hurmayı düzenli tüketenlerde basur oranı oldukça düşüktür.

Basuru olanlar hurma yediği zaman ağrılarının azaldığı görülmektedir.

Yaraları daha kısa sürede iyileştirir

Hurma ağacının tepesinde hurmanın özü bulunur. Buradaki öz zeytinyağıyla karıştırılarak jel elde edilir bu yaraların üzerine sürülerek daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Cinsel dürtüleri artırır

Afrodizyak etkisi yaratan hurma sperm sayısını arıttır.

Enfeksiyon engelleyicidir

Hurmanın içerisinde bol miktarda ulunan magnezyum sayesinde enfeksiyonları engellemeye yardımcı olur.

Mideyi korur ve güçlendirir

Midenin yapısını korur. Burada oluşan gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkları büyük ölçüde engeller.

Hurma Yorgunluğa İyi Gelir Mi?

Halsizlik Gideren Meyve Hurma

Günümüzde insanların en büyük şikâyetlerinden biri yorgunluktur. Eve yorgun gelen bireyler hiçbir şey yapamayıp sürekli uyumaktan söz ederler. Hatta takviye vitamin alan insan sayısı giderek artmaktadır. Hurma yediğimiz zaman içerisindeki vitaminler sayesinde yorgunluğumuz kaybolur, içimize enerji dolar.

Takviye vitamin alacağınıza her gün 2-3 adet hurma yiyerek zinde kalabilirsiniz.

Halsizliğe iyi gelen besinler makalemize göz atabilirsiniz.

Hurmanın Diyetteki Yeri

Güçlü bir antioksidandır. Meyveleri genelde taze tüketmemiz önerilir, hurmayı soğuk yerde beklettikten sonra yemek onun antioksidan özelliğini artırır.

İçerisindeki şekerin glikoz olmaması nedeniyle diyet listelerinde tatlandırıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda sindirim sistemini hızlandırması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur.

Kilo vermek demişken birkaç hurma diyeti tarifi verelim.

Hurma yoğurt diyeti

Yoğurtlu Hurma Diyeti

Malzemeler:

 • 21 tane hurma
 • 450-500 gr yağsız yoğurt

Uygulanışı:

Geceden suyun içine bütün hurmaları koyup sabaha kadar bekletiyoruz. Bunu yapmamızın nedeni hurmanın suyla beklediği zaman metabolizmayı daha çabuk hızlandırır. Kaç öğün yiyorsanız hurmaları eşit sayıda bölün ve üzerine yoğurt ilave ederek 1 hafta boyunca yiyorsunuz. 1 haftanın sonunda vücudunuzda oluşan değişime siz bile inanamayacaksınız. Bu yaptığınız diyet aynı zamanda karaciğerinizin temizlenmesine de yardımcı olur.

Bu diyette sadece hurma ve yoğurt var. Bol bol su içebilirsiniz. Yeşil çay gibi antioksidan ve metabolizma hızlandırıcı çaylarda serbest.

Her türlü protein, yağ ve şekerden uzak durmalısınız. Düşününce çok ağırmış gibi dursa da hurmanın içerdiği yüksek lifler sayesinde acıktığınızı hissetmeyeceksiniz. Aklınıza takılan başka bir soru ne kadar sağlıklı bir diyet? Hurmanın içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri tek tek saydım. Aç kalarak yaptığınız diyetlere oranla sağlınız açısından zararı neredeyse hiç yok.

Enerjim yetmiyor kendimi yorgun hissediyorum diyorsanız. Çok abartmamak şartıyla çiğ badem ve ceviz de yiyebilirsiniz. Unutmadan ne kadar ek gıda almadan uygularsanız o kadar çok kilo verirsiniz.

100 Gram Hurmanın kalorisi 281 olarak bilinmektedir. 1 adeti ortalama 15 gram olduğundan 42 gram gelmektedir. Kilo almamak için sayıyı abartmamak gerekir.

Bir öğününü hurma ile değiştir

İlk verdiğim size biraz ağır geleceğini ve aç kalacağınızı düşünüyorsanız sadece bir öğününüz yerine hurma ve su ile değiştirin.

Normal yaptığınız diyete ek olarak da yapabilirsiniz. Glikoz ve diğer beyazlardan uzak durarak yaptığınız beslenmenizin bir öğününde 5 hurmayı geçmeyecek şekilde yiyin ve fazlalıklarınızdan kurtulun.

Hurma diyetlerini yaparken hurmanın miktarı çok önemlidir. Her şeyin fazlası zarardır. Ölçüleri doğru ayarladığınızda hurma diyetinin ilk günden itibaren etkisini hissedeceksiniz.

Hurma diyetlerini diyabet ve hamilelerde önermiyoruz.

Gebelikte Hurmanın Faydaları

Hamilelikte Gebelikte Hurma Yemenin Faydaları

Yaş hurmanın lohusalık döneminde annenin psikolojisine, ağrılarına iyi gelir. Doğum esnasında kaybedilen kanın yerine gelmesini kolaylaştırdığı gibi yaralarının daha hızlı kapanmasını sağlar. Anne kan kaybederken şeker de kaybeder. Doğumdan çıkıktan sonra ve lohusalık dönemi boyunca hurma yiyen anne kaybettiği şekeri dengeler.

Hurmanın içerdiği mineraller sayesinde anne sütü arttırır ve sütün kalitesini yükseltir. Bebeğin sadece anne sütüyle doymasına yardımcı olur. Günümüzdeki annelerin en büyük problemlerinden olan sütüm yetmiyor, çocuğuma yetemiyorum sorununu ortadan kaldırır.

Bebekler ilk beslenme esnasında ağzına ezilen hurmadan vermek faydalıdır aynı zamanda dinimizde sünnet olarak kabul edilir. Bebekler ilk doğdun da yutma ve çiğneme fonksiyonları bilmediği için boğazına kaçırmamaya dikkat edelim.

Doğumun daha kısa sürede ve daha az acılı olmasını sağlar

Hurmanın içerisinde bulunan oksitosin maddesi; rahmin kasılmasını sağlar ve doğumu kolaylaştırır. Anneden bazı hormonlar tarafından salgılan oksitosin; annenin doğum yapacağını vücuda iletir ve anneyi hazırlar. Annelik duygusunu artırır, süt oluşumunu başlatır, doğum sancılarını başlatır.  Kasılan rahim kasları sayesinde doğum kolaylaşır ve daha kısa sürede gerçekleşir.

Hurma Çekirdeğinin Faydaları

Hurma Çekirdeğinin Yararları

 • Hurmanın kendisi kadar yaprakları, çekirdekleri ve özü de önemlidir. Çekirdeği bol miktarda şeker, kalsiyum ve protein içerir. Bu yüzden çekirdeğini kullanırken dikkatli olmalısınız. Çekirdekleri büyük olduğu için ezerek kullanın. Bal, yoğurt, pekmez, kahve gibi gıdalarla karıştırılarak tüketilebilir.
 • Damar sertliğine ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Karaciğerin temizlemeye yardım eder. Vücuttaki zehirli atık maddelerin atılımını sağlar.
 • Boğazımızda biriken balgamın atılımını hızlandırır. Boğaz ağrılarına iyi gelerek boğazın rahatlamasını sağlar.
 • Vücudumuzda bakteriler tarafından oluşan mantarların tedavisinde hurma çekirdek özlü sabunlar tercih edilir. Çünkü bakterilerin oluşmasını engeller.
 • Kadın hastalıklarında ilaçların yanında hurma çekirdeği kullanıldığında hastalıklara iyi gelir. Yalnız tek başına kullanıldığında etkisini göstermez.
 • Hayvanların yemekleri arasına ilave edilerek daha çok gelişmesi sağlanır.
 • Hurma çekirdeği gaz sancılarında, şişkinlikte ve kabızlıkta kahveyle karıştırılarak kullanılır.
 • Çekirdekleri ezerek suyun içerisine atılıp kanatılan su gün boyunca içerek böbrek ve safra taşlarının düşmesini kolaylaştırır. Ağrılarını hafifletir.
 • Çekirdeği yakarak elde ettiğiniz karışımı kaşlara ve kirpiklere sürülür. Böylelikle kaşların ve kirpiklerin daha sağlıklı olması sağlanır.
 • Gözde oluşan çapaklara da iyi gelir.

Cennet Hurması

Cennet-Trabzon Hurması Faydaları

Trabzon hurması olarak da anılır. Kış aylarında tezgâhları süslemeye başlar. Turuncu renkte ya da kırmızıya yakın renkte olur. Kırmızıya yakın olan olgunlaşmış tadının en lezzetli olduğunun göstergesidir. Trabzon hurması dediğimiz bu hurmanın da faydaları say say bitmiyor.

Trabzon Hurmasının Faydaları

 • Bağışıklık sistemini kuvventlerdirdiği için kış aylarında çok sık hasta olan bireyler düzenli olarak tüketmelidir.
 • A, B,K vitaminleri, şeker ve protein açısından oldukça zengindir. Cennet hurmasına şifa kaynağı diyebiliriz.
 • Yüksek tansiyon hastalarını hurmanın suyu sıkılarak verildiğinde tansiyonları kontrol altına gelir.
 • Kilo alamama, iştahsızlık gibi sağlık problemleri yaşayanlar için cennet hurması birebirdir.
 • Sindirim sisteminde sıkıntı olanlar her gün 1 adet cennet hurması yiyerek düzene sokabilirler. İçerdiği yüksek lif ve şeker sayesinde laksatif etki yapar.
 • Bağırsak iltihaplanmalarına iyi gelir ve oradaki mikropların ölmesini sağlar.
 • Trabzon hurmasının yaprakları yıkanıp kaynatılırsa elde edilen su hem cilt temizliğinde hem de normal temizlikte kullanılarak mikropları öldürür. Aynı zamanda saçları ve cildimizi yumuşacık yapar.

Hurma Pekmezi

Hurma pekmezi kış aylarında sıkça tüketilir. Kışın gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı, grip, halsizlik gibi rahatsızlıklar artar. Hurma pekmezi bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklardan korur.

Hurma Pekmezinin Faydaları

Hurma Pekmezi Faydaları

 • Çok üşümenin nedeni genelde kansızlık olarak görülür. Hurma pekmezi yiyerek kan dolaşım hızını artırarak vücut ısınızı artırır böylelikle üşümenizi engeller.
 • Ramazan ayında uzun süre aç kalan metabolizma yavaşlar ve vücut yorgun olur. Hurma pekmeziyle orucunu açan insanlar enerjilerini anında geri kazanır ve yoğunluğunu hissetmezler.
 • Beyin hücrelerimizin gelişmesini sağlar, zihnimizi kuvvetlendirir.
 • Astımı ilerlemiş olan bireylerde nöbetlerin azalmasını sağar. Bronşların temizlenmesine önemli etkisi vardır.
 • Boğazlarda meydana gelen iltihapları söktürür ve ağrısını hafifletir.
 • Düzenli hurma pekmezi tüketildiğinde kansere yakalanma riskini azaltır.

Hurmanın Zararları

Hurmanın Zararları

 • Her şeyin olduğu gibi hurmanın da fazlası zarar. Özellikle diyabet hastalarında çok fazla tüketildiğinde içerdiği yüksek şeker miktarından dolayı şekerin yükselmesine neden olabilir.
 • Kilo sorunu yaşayanlar, belli bir miktardan fazlasını yemekten kaçınmalıdırlar.
 • Aşırı tüketildiğinde dalağı yorar ve kalıcı hasar vermeye başlar.
 • Hurmanın fazla tüketilmesinde baş ve göz ağrısı görülür.

Hurma, özellikle ramazan aylarında aklımıza gelir ama sağlığımıza faydası olması açısında düzenli olarak tüketmekte yarar var. Pekmezini ve cennet hurma çeşidini denemediyseniz mutlaka tatmalısınız.

Elmanın Faydaları Makalemize de Göz Atabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir