(Diare’ye) İshale Ne İyi Gelir, İshali Ne Keser, Nasıl Geçer

İshali Önleyen, İyi Gelen, Geçiren Sağlıklı Besinler Listesi

ishale-ne-iyi-gelir-ne-keser-gecirir

Makalemizde; İshale hangi yiyecekler iyi gelir, neden olur, nasıl geçer. Bebeklerde ishali ne önler, keser, geçirir, ne iyi gelir, ishal belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

İshalin Evde Doğal-Bitkisel Yolla Tedavisi-Çözümü

ishalin bitkisel-dogal tedavisi

İshalin tedavisi için her zaman Doktor’a gitmeye gerek yok. Evde hazırlayacağınız basit bir karışım ishali geçirir, keser. 1 litrelik sürahiye oda sıcaklığında beklemiş suyu ilave edin, ikişer tatlı kaşığı şeker ve tuzu ekleyip karıştırın. İshal nedeni ile tuvalete gittikten sonra 1 çay bardağı için, ishalin doğal yoldan kesen en basit yöntemlerdendir.

İshal olunca herkes aşırı sıvı tükettim ondan oldu diye düşünür ve tedavisi için herhalde su içmemek gerekir der ki EN büyük yanlıştır. İshal olduktan sonra vücutta su azalır, halsizlik başlar, etkileri daha kötüye gitmeye başlar. Bu yüzden ishalin neden olduğu halsizliği önlemek için su, meyve suyu tüketmeye özen gösterin ama C vitamini abartmayın ishalin uzun sürmesine neden olabilir.

İshali geçiren en hızlı kür: Evinizde hamur mayası varsa ufak bir parçayı koparın, çay bardağına atın, ılık su ekleyip karıştırın. Burnunuzu kapatarak için tadı iyi değildir ama ishali hemen keser.

Bitkisel tedavi denilince akla gelen ilk isim İbrahim Saraçoğlu oluyor. Bizlere verdiği doğal kür sayesinde birçok sağlık soruna çözüm oluyor. İshale iyi gelen kür tarifini sizlere paylaşmak isterim.

İshali kesen İbrahim Saraçoğlu bitkisel kürü:  Evde maya yok, başka ne ishali geçirir keser? Umarım evinizde karanfil vardır. Yemeklerden 1 saat evvel kuru karanfili direk yutun. 3-4 gün uygulayacağınız bu yöntem ishali keser. Direk yutmak yerine karanfilleri 2 parçaya böldükten sonra su bardağının içine atın ve yemeklerden önce için. Bu bitkisel kür de ishali kolayca geçirir.

Uzun süren ishal (Diyare) için tarif: Uzun süreli ishal tedavisi için süpürge tohumu uygun olacaktır. Aktardan alacağınız süpürge tohumunun 1 yemek kaşığını ezin ve sabah kahvaltıdan önce su ile tüketin. Öğlen ve akşam yemeğinde ebegümeci çayı ile uzun süreli ishali tedavi edebilirsiniz.

İshale Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

ishale iyi gelen yiyecekler

İshalin tedavisi esnasında fazla lif içermeyen besinler tüketmek ishale iyi gelir. İshale iyi gelen yiyeceklerin  ayrıntılı listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Pirinç ve Pirinç suyu ishali keser mi? Evet, pirinç ve suyu ishale iyi gelen, lif oranı az yiyecektir. Yalnız, pirinç tüketmeyi çok abartmayın, kilo aldırabilir. Kilo almak istemiyorsanız bir miktar pirinci yuvarlak kasede 50 dakika bekletin ve suyunu için. İshal nedeni ile kaybettiğiniz vitamin-minerali kazanırsınız ve bu da ishali geçirir.

Patates ishali geçirir mi? Aslında ishal olunduğunda herkesin aklına gelen yiyecek patatestir. Patates haşlamasını az tuzlayıp yemek ishali keser. Haşlamadan ziyade patates çorbası da ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Sarımsak ile ishal nasıl geçer? Sarımsak dedim ya birçok kişinin ağzı yüzü değişti eminim. Bakteri nedeni ile oluşan ishal, sarımsağın antibiyotik özelliği sayesinde kolayca geçer. Bitkisel ishal tedavisinin en sağlıklı yöntemlerindendir.

İshal için Kepek nasıl tüketilmeli? Sağlıklı kilo vermek için kepekli ürünler tercih ediliyor. İshal tedavisi için de kepek tüketilebilir. Tek başına tüketmeseniz de çorbanızın içine atarak yiyebilirsiniz. Yoğurt diyeti yapıyorsanız kepekle karıştırabilirsiniz, ishali önlemeye yardımcı olacaktır.

Bal ishali nasıl önler? İshalin nedeni sadece sıvıların vücutta tutulmaması olabilir. Bakteri nedeni ile ortaya çıkan ishal (diare) tehlikelidir.

İshale iyi gelen yiyecekler arasındaki Bal, bakterileri yok ederek ishali keser. 1 litre su içeren kabı alın, içerisine 8 yemek kaşığı balı atın ve karıştırın. Günde 3 defa yarım çay bardağı ile ishali tedavi edecektir.

İshale Ne İyi Gelir? Meyvelerin Listesi

ishale iyi gelen meyveler

Çok fazla C vitamini tüketimi ishale neden olur ama sizlerle paylaşacağımız bazı meyveler ishale iyi gelir ve halsizliğinizi geçirir.

Muz ishale iyi gelir mi? Muz pahalı olması nedeni ile herkes tarafından alınamasa da kabız yapma özelliği ile bilinir. İshale iyi gelen muz, potasyum açısında da zengin olduğu için halsizliği geçirir.

Elma ile ishal nasıl geçer? Sindirim sistemindeki sorunlar nedeni ile ishal (diare) ortaya çıkar. Bu yüzden bağırsakları çok zorlamayacak besinler tüketilmelidir ve elma ishale iyi gelir. Meyve kabuklarının sindirimi rahat olmayacağı için kabuksuz, hatta imkan varsa püre şeklinde tüketilmelidir.

İshali başka hangi meyve keser? İshale iyi gelen bir diğer meyvemiz havuçtur. 3 tane küçük boy havucun kabuklarını ayırdıktan sonra sıcak su içerisine atın ve yumuşayana kadar kaynatın. Daha sonra, çatalla ezerek bir kaseye koyun. Her yarım saatte bir tatlı kaşığı havuç püresi ishali keser.

Böğürtlen Diareyi geçirir mi? Böğürtlen diğer meyveler gibi sık tüketilmez ama ishal tedavisi için birebir meyvelerden biridir. Böğürtlen suyu hem ishal nedeni ile oluşan sıvı kaybını önler, aynı zaman ishali geçirir.

İshale İyi Gelen Sıvılar (İçecekler) Listesi

ishal icin bir bardak bitki cayi

 

İshal nedeni ile oluşan sıvı kaybı ishale iyi gelen içecekler ile giderilebilir. Bunun için bol miktarda su içebileceğiniz gibi meyve sularını da tüketmeniz ishal tedavisi için bitkisel bir tedavi yöntemi olacaktır.

Türk kahvesi ishali geçirir mi? Yemeklerden sonra sade bir Türk kahvesi içtik mi değmeyin keyfimize. Bağırsakların çalışmasını düzene sokar, dışkıyı katılaştırır. İshal hızlı kesen bir yöntem istiyorsanız 1 tatlı kaşığı ile Türk kahvesini ağzınıza atın ve limonlu su ile için. İshalin hızla iyileştiğine şahit olacaksınız.

Limon suyu ishali iyileştirir mi? Vücudumuzdaki bakteriler nedeni ile oluşan ishali önlemek için patojen yok eden limon suyunu tüketmek gerekir. Her yemekten önce 1 bardak içilmesi ishali keser.

Demli Çay İshali nasıl keser? En yaygın kullanılan ishal tedavisinden biri de koyu bir çaydır. Demli çay bağırsaktaki fazla suyu önlediği için ishali de geçirir.

Gazoz aspirin ishale iyi gelir mi? İshali en hızlı iyileştiren yöntemlerden biri gazoz içerisine atılan 1-2 aspirindir. Gazozun asitli olması ve aspirinin de mikropları öldürmesi sayesinde bu yöntem ishale iyi gelir. Bebeklerde ishal olduğunda bu yöntemi uygulamayın.

Elma Sirkesi yetişkinlerde ishali geçirir mi? Yetişkinlerde ishal nasıl geçer diyorsanız elma sirkesini deneyin. Tek başına sert geleceği için su içerisine 1-2 çay kaşığı damlatın, karın ağrısı ve ishali geçireceğini göreceksiniz.

Bebeklerin mamasına kadar ishalin geçmesini sağlamak istiyorsanız keçiboynuzu bitkisel tedavi olarak sizlere yardımcı olacaktır.

İshale İyi Gelen Bitkilerin Listesi

İshale iyi gelen besinler, içeceklerin yanı sıra bitkisel ürünlerin de faydası tartışılmaz. Hem sağlıklı yaşamamızı sağlayan hem de ishali önleyen bitkilerin listesine bir göz atalım.

Papatya ishale iyi gelir mi? Papatya ishale iyi geldiği bilinen en popüler bitkilerden biridir. Bağırsakta meydana gelen deformeyi, kasılmaları geçirir. Özellikle bakteri sebebi ile oluşan ishali bitkisel yolla geçirir.

Altınmühür bitkisi ishali önler mi? Altınmühür ismi pek duyulmaz. Lakin çok önceden beri ishalin bitkisel tedavisi için kullanılır. Aşırı tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Özellikle hamile bayanlar tüketmemelidir. Bebeklerde ve çocuklarda oluşan ishal için de kullanmayın.

Ahududu ishali keser mi? İshal nedeni ile bağırsaklar hasar görür. Zamanla oluşa tahribat ağrı ve acılara neden olur. Ahududu ihtiva ettiği Tanen sayesinde ishalin zararlarını en aza indirir, mide ağrısı, kusmayı ve ishali de keser. İshal değilseniz ama sürekli stres altındaysanız ahududu çayını içebilirsiniz.

Yaban mersini ishali gerçekten geçirir mi? Buraya dikkat! Yaş yaban mersini ishali tetikler, artmasına sebep olur. Kurutulmuş yaban mersini ise ishali geçirir.

İshale iyi gelen diğer bitkiler nelerdir?

İshal bazı kişilere çok nadir uğrasa da kimine sürekli uğrar. Bu durumda karnıyarık otu sürekli ishale iyi gelir. Bağırsaklarda toplanan fazla suyun emilmesi gerekir, karnıyarık otu da bunu en şekilde yapar. Zencefil de ishale iyi gelen bir diğer bitkidir. Yalnız, diyabet ve kalp sorunu olanların uzak durması gereken bir bitkisel tedavidir.

İshale İyi Gelen Bitki Çayları

Yeşil çay ishale iyi gelir mi? Yeşil çay mucizevi bir bitki. Enerji verir, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcıdır. Bunlar yetmezmiş gibi bir de ishale iyi gelir. Bal karıştırırsanız etkisini iki katına çıkarırsınız.

Zencefilin çayı yetişkinlerde ishali keser mi? Zencefili zaten ishale iyi gelen bitkiler listemizde sizlere sunmuştuk. Zencefil çayı vücudun direncini artırır, su kaybını önler, ishali kesmeye yardımcı olur.

Bakteri ile oluşan ishali ne geçirir? Bağırsaklarda oluşan, ağızdan bulaşan bakteriler mide bulantısı, ağrısı ve gurultuya neden olur. Papatya çayı da karın ağrısının yanı sıra ishali de geçirir.

Meyan kökü, nane, siyah çay, adaçayı, kekik suyu da ishali önleyen diğer bitki çaylarıdır.

İshale İyi Gelmeyen Yiyecekler Nelerdir?

İshal tedavisi için onlarca farklı yöntemden bahsettik. İshale iyi gelen yiyecekleri az çok öğrendiniz, bir de iyi gelmeyenleri öğrenin ki ishal zamanı mide ağrılarınız, bulantılarınız ve kusmalarınız artmasın.

Sütü ne kadar seversiniz bilmem ama ishal (diyare) olduğunuz zaman tüketmemeniz gereken (yoğurt hariç) içeceklerdendir. Her gün düzenli olarak kahve tüketiyorsunuz, ishal geçene kadar bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

Kola gibi asitli içecekler normal zamanda da çok şekerli olmaları nedeni ile tavsiye edilmez. İshal (diare) zamanında aspirin ile birlikte tüketildiğinde hızlı bir iyileşme sağlar ama her zaman tüketilmemesi gereken içeceklerdendir. Özellikle bebeklerde (çocuklarda) ishal zamanı gazlı içecek tüketilmesine izin verilmemelidir.

İshalden Korunmak için Ne Yapmalı?

İshalin (diarrhea) sadece düzensiz beslenme nedeni ile ortaya çıkmadığı aşikardır. Çevresel faktörler sebebi ile de ishal olunur. Özellikle pis ortamlarda diare olma ihtimali artar.

İshal olmamak için ellerinizi her gün bol bol antibakteriyel sabunlar ile temizlemelisiniz.

Yediğiniz kapları, kaşıkları, çatalları çok iyi temizlemeniz gerekiyor.

İshal olmamak için çeşme suyu yerine doğal kaynak suyu içilmelidir.

Yapılan yemekleri ağzı açık, toz alacak şekilde ortada bırakmamalısınız.

İshal (Diare) Nedir, Neden Olur?

İshal: En basit tanımı ile dışkının fazla cıvık olmasına haline diare (diyare) denir. Vücudumuza giren suyu hapsetme görevini yapan bağırsak bu işi layıkıyla yerine getirmediği zaman suyun dışkı ile atılması gerekir. Diare (diyare) ne demek tanımını da vermiş olduk.

Günde 1 kere sulu dışkıladınız diye ishal olmazsınız. En az 3-4 defa tuvalete gittiğinizde aynı şekil cıvık dışkılarsanız o zaman ishal olmuşsunuz demektir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller gereğinden fazla alınırsa bu durum ishale neden olur. Yani, ishalin nedenleri bir nevi düzensiz beslenmeye bağlanmaktadır.

Millet olarak yemeklerimiz lezzetli olsun diye çok çeşit baharat kullanıyoruz. Aşırı tüketilen baharatlar da ishale sebep olur. Lifli gıdalar sağlıklıdır, kilo vermeye yardımcıdır ama çok tüketilirse diareye neden olur. Kafeinli ürünler (kola, kahve gibi…), alkollü içecekler, süt ürünleri (yoğurt, peynir, süt) normalinden fazla yenir ve içilirse ishale neden olabilir.

İshalin nedenleri arasında bilinen en tehlikelisi enfeksiyon riski olanlardır. Özellikle 8 yaşından küçük çocuklarda (bebeklerde) bu durum ölüme neden olur. Hatta yapılan araştırmalar gösteriyor ki küçüklerde en çok ölüme yol açan rahatsızlıklar arasında ishal yer alır.

İshalin (diarenin) sebeplerinden birisi de gereken temizliğe önem vermemektedir. Yemekte kullandığınız çatal, kaşık, bıçağı iyi temizlemelisiniz. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız çeşmeden su içmemelisiniz. Tırnaklarınızı düzenli kesmeli, ellerinizi her aktiviteden sonra yıkamalısınız. Hijyene önem vermemek ishal dahil birçok hastalığa neden olur.

Çevre şartlarının pis olması, mahalle temizliğinin düzgün yapılmaması, sağlığa iyi gelir diyerek bol miktarda tüketilen C vitaminleri de ishali tetikler.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

İshalin belirtileri seviyesine göre değişiklik gösterir. Diare tedavisi için de ishalin neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. İlk belirti mide gurultusu ve ağrısı ile başlar. Tuvalete gittiğinizde sulu dışkıladığınızı fark edersiniz. Normal zamanlarda tuvaletinizi tutabilirsiniz ama ishal olduğunuz zaman acil tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız.

Uzun süren ishalde belirtiler farklılaşır. Mideniz sürekli bulanır, ağrı giderek artar, kusma (istifra) meydana gelir, aşırı yorgunluk hissinin yanı sıra ateş belirtileri de baş gösterir.

İshal kişilerin sağlıklı olup olmamasına göre belirtilerinde değişiklik görülür. Bünyesi güçlü bireyler uzun süren ishallerde bile çok halsizlik yaşamadan bu durumu atlatır. Yalnız, bebeğiniz-çocuğunuz varsa ishal belirtisinde tedavisi için hemen Doktor’a başvurmalısınız.

İshale iyi gelen yiyecekler, içecekler, bitkiler ve ishali kesen, geçiren, önleyen tarifler hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık, umarım faydalı olmuştur.

Diarrhea-Diarhea Causes-Eat-Diet

İshal Nasıl Geçer Sabah Gazetesi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir