Salatalık Zararları ve Faydaları Neler? Mideye Dokunur mu İyi mi Gelir?

Salatalık Faydaları ve zararları

Salatalık; lezzeti, düşük kalorisi ve faydaları ile vazgeçilmez olan meyvelerin başında gelmektedir. Gastriti olanlar salatalığı çok tüketirse zararları görülebiliyor. Salatalarda, turşulara kadar her çeşidi ile eşsiz olan salatalık, cilt bakımında ve kozmetik malzemelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Salatalık içerisinde bulunan vitamin ve mineral değerleri, vücut ve cilt sağlığı için bulunan yararları ile günlük beslenme içerisinde bulunmasını gereken besinlerden biridir.

25 Maddede Salatalığın Sağlığa Yararları

Mucizevi faydaları ile diyetlerin bir numarası olan salatalık düşük kalori miktarı ve fazla olmayan zararları ile dikkat çekiyor.

1- İçerisinde yüksek oranda B vitamini içermektedir. B vitamini içeriği zihinsel ve duygusal sağlığın korunmasını sağlamaktadır.

2- Salatalık, yüzde 95-96 oranında su içermektedir. Su oranı, vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlayarak detoks etkisi yaratmaktadır. Salatalığın faydaları arasında diyete yardımcı olması da vardır.

3- Salatalığın içerisinde bulunan mineraller, kansere karşı koruyucu görev sağlamaktadır. Özellikle prostat kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve meme kanserine sebep olan hücreleri ortadan kaldırmakta ve oluşumunu engellemektedir.

4- Salatalığın bir diğer faydası, Ağızda oluşan kötü kokuları yok etmesidir. Ağız kokusuna neden olan sarımsak ve soğanlı gıdalar tükettikten sonra bir iki dilim salatalığı uzun süre çiğneyin veya ağzınızda bekletin. Böylelikle ağız kokusunun ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

5- Vücudun ve cildin nem dengesini sağlamaktadır. Kuru cilde sahip olan kişiler, her gün düzenli olarak salatalık tükettiğinde, cildin nem dengesini sağlamış olacaktır. Salatalığın bir diğer yararı da cilde iyi gelmesidir.

6- B vitamini içermesi ile göz, ağız, deri, karaciğer ve saç sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

7- Kemik ve kıkırdaklarda bulunan hücrelerin korunmasını sağlamaktadır.

8- Cilt renginde doğal bir parlaklık oluşturmaktadır.

9- Göz çevresinde oluşan şişkinlik ve halkaların geçmesini sağlamakta ve doğal renk vermektedir.

10- Salatalık Yüksek-hipertansiyona karşı faydaları olan bir meyvedir.

11- İdrar söktürücü etkisi ile vücutta biriken fazla suyu dışarı atmaktadır.

12- C vitamini açısından oldukça zengindir. Magnezyum ve potasyum içeriği de yüksektir.

13- Büyük çoğunluğunun su olması ile kabızlık sorununu çözmektedir.

14- Kan basıncını düzene sokmaktadır.

15- Lif oranı oldukça yüksektir. Bu da sindirimde oluşan kötü bakterilerin yok edilmesini sağlamaktadır.

16- Vücut ısısının dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

17- Salatalığın faydaları arasında, sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık ve kabızlık problemlerini ortadan kaldırması da bulunuyor.

18- Doğal karbonhidrat kaynağı olması ile günlük karbonhidrat gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

19- Bahçenizde bulunan yeşillik ve besinler küçük böcekler tarafından mahvediliyorsa, küçük bir kase içerisine koyduğunuz salatalık dilimleri, bu durumu ortadan kaldıracaktır.

20- Aynaların temiz ve parlak görünmesi için salatalık ile ovmak mümkündür. İyi bir temizleme işlemi sağlamaktadır.

21- Selülit oluşumlarını durdurmak için salatalığı tüketmenin yanında ortadan ikiye keserek selülit olan bölgeye yer çekimine ters orantı ile masaj yapabilirsiniz.

22- Parlaklığını yitirmiş olan ayakkabıların yeni ve canlı görünmesi için salatalık ile yavaşça ovabilir ve cilalayabilirsiniz.

23-Salatalığın faydaları arasında temizlik de yer alıyor.  Musluk ve lavabolarda biriken kalıcı kir ve renk değişimlerini yok etmek için salatalık ile temizleyebilirsiniz. Temizlerken parlak görünmesini de sağlayacaktır.

24- Böbrekler, safra kesesi ve karaciğer için oldukça iyi bir tonik işlevi sağlamaktadır.

25- Salatalık, deri altında bulunan fazla yağ tabakasının ortadan kalkması üzerinde de etkilidir.

25 Maddede Elmanın Faydaları Makalemiz

Salatalık Kalorisi ve Besin Değerleri

Salatalik kaç kalori

Salatalığın faydalarının olması içerdiği vitamin-minerallere bağlı olmasıdır. Gönül rahatlığı ile tüketilen, besin değerleri yüksek ve kalori değeri oldukça düşük bir sebzedir.

Sağlığa olan faydaları ile eşsiz bir lezzet olan salatalık, diyet programlarının da vazgeçilmezi olmaktadır. Salatalık, vitamin değerleri ile vücudun günlük besin ihtiyacını desteklerken, büyük oranının su olması ile sindirim sisteminin ihtiyacı olan su miktarını da karşılamaktadır.

Salatalığın içerisinde bulunan tüm vitamin ve mineral değerlerinden faydalanmak için kabukları ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Salatalığın iç kısmı, yüksek oranda sudan oluşurken, kabukları ve kabuklarının alt kısmı, yüksek oranda vitamin içermektedir.

Ayrıca, kabuklarda bulunan lifler, sindirim sisteminde oluşan kötü bakterilerin yok edilmesini ve sindirimin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Birçok insan, kabukların hijyenik olmadığını düşünerek tüketmez. Ancak bu doğru bir davranış olmamakla birlikte, vitamin değerlerinin de çöpe atılması anlamına gelmektedir. Salatalığın iyice yıkanması veya sirkeli suda bekletilmesi, dışarıdan gelen mikropları öldürecektir.

100 Gram Kabuklu Salatalık İçerisinde Bulunan Besin Değerleri;

Meyveler için vitamini kabuğundadır sözünü çok duymuşsunuzdur. onları bu denli faydalı yapan salatalık besin değerleri tablosu aşağıda verilmiştir.

 • 1 0rta boy salatalık yaklaşık 12 kalori içermektedir.
 • 2 gram doğal şeker oranına sahiptir.
 • 1 gram protein miktarı bulunur.
 • 105 IU A vitamini içerir. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 8 mg C vitamini içerir. (günlük ihtiyacın %5’ini karşılar)
 • B6 vitamini barındırır. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 4 mcg K vitamini oranı bulunur. (günlük ihtiyacın %21’ini karşılar)
 • 7 mcg folat vardır. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 16 mg kalsiyum oranına sahiptir. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 13 mg magnezyum içerir. (günlük ihtiyacın %3’ünü karşılar)
 • 3 mg demir bulunur. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 24 mg fosfor oranı vardır. (günlük ihtiyacın %2’sini karşılar)
 • 147 mg potasyum içerir. (günlük ihtiyacın %4’ünü karşılar)
 • 2 mg çinkoya sahiptir. (günlük ihtiyacın %1’ini karşılar)
 • 1 mg manganez içerir. (günlük ihtiyacın %4’ünü karşılar)
 • 6 mg kolin içerir.
 • 5 mg omega-3 yağ asitlerine sahiptir.
 • 28 mg omega-6 yağ asitlerini içerir.

Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Salatalık Suyu Yararları

Salatalık suyu, içerisinde bol miktarda demir olması ile kemik, kan ve sinir sistemi üzerinde faydalı etkilere sahiptir.

Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı biçimde görevlerini yapmalarını sağlayan salatalık suyu, vücuttaki oksijen alımını ve kan dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Yani salatalık suyu kalp sağlığına iyi gelir.

 • Salatalık suyu, saç ve cilt bakımı için önem taşıyarak, nem dengesini korur ve temizlenmesine yardım eder.
 • Kemik sağlığını koruyan salatalık suyu, kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunur ve ayrıca tırnaklar üzerinde de aynı etkiyi yaratarak kolay kırılmasını önler.
 • Demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelen hastalıkların oluşumunu engelleyerek, riskli durumları ortadan kaldırır.
 • Kansızlık sorunları için iyi bir besin kayağıdır.
 • Salatalık suyunuın faydaları, kansere neden olan hücrelerin vücuttaki oluşumunu azaltmasıdır.
 • Sindirim sistemini düzenleyen salatalık suyu, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırmak için gerekli olan lifleri sunar.

Fazla Tüketildiğinde Zararlı Mıdır?

salatalik-kimlere-zararli

Salatalık (cucumber), içerisinde bulunan besin değerleri ve su oranı ile sağlık açısından bir tehlike arz etmemektedir. yine de bazı durumlarda salatalığın bazı zararları veya yan etkileri de bulunmaktadır.

Ayrıca kalori miktarının oldukça düşük olması da diyetleri tehlikeye atmamaktadır. Ancak, salatalık tıbbi amaçlar ile tüketildiği zaman belirli sorunlara yol açma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Özellikle de ilaç tedavisi gören bazı bireylerde yan etkileri bulunabilmektedir.

 • Alerjik durumlara karşı hassas olan bireyler üzerinde çeşitli alerjilere sebep olabilmektedir.
 • Gastriti bulunan kişiler, fazla tükettiğinde hastalık tetiklenebilir ve ağrılar oluşabilmektedir.
 • Abartılı olarak fazla tüketildiğinde saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Her meyve gibi fazla tüketilen salatalığın zararları da bulunmaktadır.

Salatalığın Sağlık Üzerindeki Diğer Etkileri Nelerdir?

Salatalığın İnsan Sağlığına Faydaları

Salatalık, vitamin ve mineral değerlerine sahip olmasının yanında insan sağlığına iyi gelen faydaları içerisinde barındır. Hıyar kelimesi genelde kötü anlamda kullanılsa da insan sağlığına faydası oldukça fazladır.

Salatalık Kilo Kontrolünü Sağlar Mı?

Salatalığın kalori miktarının az olması (Sadece 12 kalori) ve büyük bir oranının sudan oluşması, kilo kontrolü açısından oldukça avantajlıdır.

Ayrıca salatalığın bilinen faydaları arasındaki; metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini düzenlemesi, kilo vermeye de yardımcı olmasıdır.

Düşük kalorili meyveler arasında yer alan salatalık, diyet yapan bireylerin gönül rahatlığı ile tükettiği ve günlük beslenmesi içerisine eklediği bir besindir. Zayıflamak artık daha kolay.

Salatalık Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkili midir?

Bağışıklık sistemi, vücut için önemli olan vitamin değerlerinin alınması ile güçlenmektedir. Bağışıklığı koruyan vitaminli besinler tüketildiğinde vücut, mikroplara ve virüslere karşı kalkan oluşturarak hasta olmayı engellemekte ve hastalığı kısa sürede atlatmaktadır.

Salatalık, bol miktarda C vitamine ve diğer vitamin oranlarına sahiptir. Bu da bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklardan korumasını sağlamaktadır.

Toksinlerin Atılması İçin Yararlı Mıdır?

Toksinler, aşırı yemek tüketimi, seyahat ve adet dönemi gibi nedenlerden dolayı vücutta birikerek şişkinlik oluşturmaktadır.

Toksinlerin birikmesi ile vücutta ödem oluşur ve ayakların şişmesi, karnın normalden sert olması, vücutta uyuşukluk hissi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu da kişinin gün içerisinde kendini rahatsız hissetmesine neden olmaktadır.

Böyle durumlarda doğru besinleri ve doğru porsiyonları tüketerek vücudun ve sindirimin rahatlaması sağlanmalıdır.

Su oranına ve lif içeriğine sahip olan besinler, vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Salatalık da bu besinlerin başında gelerek en iyi toksin ve ödem atan bir meyvedir.

Salatalık Nefesin Tazelenmesine İyi Gelir Mi?

Salatalık Nefese iyi gelir mi
dilim dilim salatalık ile nefesiniz mis gibi koksun

 

Salatalık, içerisinde bulunan mineraller ile birçok hastalığa iyi gelen meyvedir.  Ayrıca kokusu ile de oldukça sevilen bir besindir. Nefesin açılmasını sağlayarak, ağız kokularını da ortadan kaldırmaktadır. Özellikle de soğan ve sarımsak içeren soslar, baharatlı gıdalar tüketildiğinde ağızda hissedilen kötü koku ve tat, salatalık sayesinde geçmektedir.

Salatalığın Cilt Güzelliği Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Salatalığın bilinen diğer faydaları arasında cilde iyi gelen meyve olduğunu dile getirmiştik.

Cilt sağlığı için en önemli unsur, nem dengesini koruyan besinlerin tüketilmesidir. Salatalık içerisinde bulunan B vitamini ve su oranı da cildin nem dengesini ve güzelliğini korumaktadır.

Göz altı şişkinlik ve morlukları, cildin hastalıklı gibi görünmesine neden olmaktadır. Göz altı şişkinliğine iyi gelen meyve salatalık, cildin taze ve canlı görünmesine olanak sağlamaktadır.

Saç ve Tırnaklar İçin Faydalı Mıdır?

Saç ve tırnaklar, kalsiyum, manganez, demir ve B6 vitaminine ihtiyaç duyarak güçlenmektedir. Salatalık, bu dört besin değerine de sahip olarak sağlıklı ve parlak saçlara, güçlü tırnaklara sahip olmayı sağlamaktadır.

Saç sağlığı için iyi gelen besinlerin başında gelen salatalık, saçların doğal görünümü için gerekli olan besin değerlerini karşılamaktadır.

Vücudun Nem Dengesini Korur mu?

Vücut, günlük olarak ihtiyaç duyduğu suyun belirli bir bölümünü besinlerden karşılamaktadır. Besinlerin içerisinde bulunan su oranı ve mineral değerleri, vücut için doğal bir nem dengesi sağlamaktadır. Salatalık, besin değerleri ve su oranı yüksek olan bir meyve olarak cildin kurumasını ve çatlamasını önlemektedir.

Salatalık Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Salatalık Mide Yanmasına İyi Gelir mi

Mide yanması genel olarak acı, baharatlı, tuzlu ve çok şekerli gıdaların tüketiminden kaynaklanmaktadır. Salatalığın yararları arasında mideye iyi gelmesi de vardır.

Salatalık, mide asidini koruyarak oluşan yanmaları önlemekte ve tüketilen besinlerin sindirilmesine sebep olmaktadır. Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında ilk sırada gelen salatalık, oluşan yanmalarda bir adet kabuklu tuzsuz olarak tüketilirse oldukça şifalı olmaktadır.

Salatalık Alkolün Etkisini Azaltacak Etkiye Sahip Midir?

Akşamdan alınan alkol gün boyu rahatsız edici bir mide yanması, halsizlik ve kötü kokuya sebep olmaktadır. Salatalığın mideyi rahatlatarak nefesi tazelemesi, alkolün etkisini azaltarak rahatlık sağlamaktadır. Alkolün etkisini azaltan besinler, genel olarak ferahlatıcı ve su içeriği yüksek olan gıdalardır. Salatalık da bu gıdaların başında gelerek, akşamdan alınan alkolün kötü etkilerini azaltmaktadır.

Cucumber Benefits

Exploring California Cucumbers

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir